+48 25 798 96 96 oknexgmg@poczta.onet.pl

WARTO WIEDZIEĆ

FUNKCJE OKIEN 

Głównym zadaniem okna jest ochrona wnętrza domu przed czynnikami atmosferycznymi oraz przed szkodliwymi wpływami otoczenia…

SYSTEMY PROFILI PCV

Profile PCV, z których zbudowane są ramy okienne, skrzydła, słupki, szprosy i inne elementy składowe okien (oprócz okuć i szyb) tworzą tzw. system profili…

OKNA WIELOKOMOROWE

Profile okien mają budowę komorową, z których każda komora ma swoje zadanie do spełnienia…

MONTAŻ OKIEN

Montaż okien to temat rzeka, o którym można napisać całe tomy i dyskutować godzinami. My skupimy się na przedstawieniu kilku podstawowych zasad jakich należy przestrzegać podczas wbudowywania okien. Właściwy montaż ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego prawidłowego funkcjonowania okien

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość i trwałość okien PCV, jest ich właściwa konserwacja oraz czyszczenie. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych rad dla wszystkich, którzy chcą, aby kupione i zamontowane przez nich okna funkcjonowały bezawaryjnie przez długie lata ich użytkowania.

Pytania

JAKIE ZNACZENIE MA LICZBA KOMÓR PROFILU WYKORZYSTANEGO DO PRODUKCJI OKNA?

Komorowa budowa profili okiennych nie tylko poprawia ich właściwości termoizolacyjne, ale umożliwia także osadzenie w ich wnętrzu stalowych kształtowników usztywniających. Teoretycznie – im więcej komór, tym lepiej, gdyż straty ciepła będą mniejsze.

Przed ostateczną decyzją warto jednak poprosić producenta lub sprzedawcę o kalkulację kosztów okien z profili o różnej liczbie komór.

Sugerując się liczbą komór, należy zwrócić uwagę na szerokość samego okna. W przypadku profili pięciokomorowych szerokość skrzydła nie powinna być mniejsza niż 70 mm. Takie parametry gwarantują optymalną statykę i termoizolacyjność.

CO OZNACZAJĄ WARTOŚCI U LUB K?

Symbole U, bądź K oznaczają współczynnik przenikania ciepła – im mniejsza jego wartość, tym lepsza izolacja termiczna okna.

CZYM SĄ WZMOCNIENIA OKNA I JAKA JEST ICH ROLA?

PCV, mimo wielu zalet, nie jest tworzywem, które w czystej postaci byłoby w stanie zapewnić sztywność niezbędną do prawidłowego działania okna. Dlatego zachodzi konieczność ich wzmocnienia kształtownikami stalowymi. Są one umieszczane wewnątrz profilu i nie są widoczne.

Kształtowniki powinny być wykonane z ocynkowanej blachy stalowej – o określonych parametrach, odpowiedniej grubości i właściwie wyprofilowanej.

Wzmocnienia są szczególnie istotne w przypadku skrzydeł wysokich i szerokich. Obciążenia, którym poddawane byłyby w takim przypadku profile pozbawione stalowych kształtowników, z czasem spowodowałyby kłopoty z użytkowaniem okna, a efektem końcowym mogłoby być jego uszkodzenie.

JAKĄ ROLĘ SPEŁNIAJĄ W OKNIE USZCZELKI?

Uszczelki decydują o szczelności okna, dlatego tak ważna jest ich jakość. W oknie z PCV uszczelki znajdują się zarówno przy szybie, jak i na styku skrzydła z ramą. Na skrzydle ich zadaniem jest oddzielenie tzw. strefy mokrej profilu od strefy suchej, w której najczęściej montowane są okucia. Ze strefy mokrej woda jest odprowadzana otworami odwadniającymi umieszczonymi na dolnej, zewnętrznej stronie ramy.

Uszczelki okienne muszą być wykonane z materiałów odpornych na proces starzenia się, czyli pogarszania właściwości z upływem czasu. W praktyce stosuje się m.in. silikony, kauczuk etylenowo-propylenowy (EPDM) i elastomery termoplastyczne (TPE). Uszczelki powinny w pełni spełniać swoją rolę przez 5-10 lat. Później, jeżeli zajdzie taka konieczność, można je wymienić na nowe.

CO WYRÓŻNIA DOMY OKREŚLANE MIANEM ENERGOOSZCZĘDNYCH I PASYWNYCH?

Do budowy domu pasywnego i energooszczędnego wykorzystywane są wyłącznie materiały bardzo wysokiej jakości, o doskonałych współczynnikach przenikania ciepła. Aby ograniczyć straty ciepła przez przegrody, budynki tego typu muszą mieć szczelne, warstwowe ściany z izolacją oraz stolarkę okienną o jak najlepszym współczynniku przenikania ciepła. Domy pasywne i energooszczędne muszą być starannie zaprojektowane i zlokalizowane tak, by mogły czerpać jak najwięcej energii z otoczenia (przede wszystkim z promieni słonecznych).

JAKIE ZNACZENIE MA OKUCIE?

O funkcjach okna decyduje mechanizm, którego nie widać – ukryte pomiędzy skrzydłem i ramą okucie. Otwieranie, zamykanie i uchylanie to oczywiście podstawowe czynności, nad którymi nie warto się zastanawiać. Warto natomiast poznać inne funkcje okuć, decydujące o wygodzie użytkowania i bezpieczeństwie. Mogą one być niezależne lub zintegrowane, czyli występujące równocześnie i sterowane za pomocą ustawień klamki.

WYBRANE FUNKCJE OKUCIA OKNA:

Blokada obrotu klamki – Oknexmechanizm wymusza prawidłową obsługę okna – uniemożliwia uchylenie skrzydła, gdy okno jest otwarte. Zapobiega to „wyczepianiu” się górnego zawiasu, co może być niebezpieczne zwłaszcza przy dużych oknach.

Grzybek – charakterystyczny trzpień, który rygluje skrzydło w ościeżnicy. Wyposażone w niego okucie jest bardziej odporne na włamanie. Grzybek wraz ze specjalnymi zaczepami na ramie tworzą tzw. punkty bezpieczne. Im więcej takich punktów, tym bezpieczniejsze okno.

Mikrowentylacja – mechanizm umożliwiający dopływ świeżego powietrza, mimo że okno jest zamknięte. Po przekręceniu klamki o 45 stopni od położenia poziomego, pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem powstaje niewielka (ok. 3 mm) szczelina, zapewniająca wentylację. Dzięki specjalnemu zaczepowi rozszczelniającemu, skrzydło pozostaje w tej pozycji, aż do ponownego przekręcenia klamki. Okna z mikrowentylacją warto zamontować w pomieszczeniach, w których tworzy się dużo wilgoci.

Ogranicznik otwarcia okna – Okucie wyposażone jest w hamulec cierny, który utrzymuje otwarte skrzydło w żądanej pozycji. Ograniczając kąt otwarcia do 90 stopni zapobiegamy niekontrolowanym uderzeniom o wnękę, ścianę lub meble.

Stopniowane uchylanie – mechanizm MSL, który za nie odpowiada sprawia, że stopień uchylenia skrzydła można zmieniać. Zamiast jednej pozycji uzyskujemy kilka położeń, zależnie od potrzeb lub pogody. Zmiana stopnia uchylenia następuje po przekręceniu klamki. Skrzydło okna jest przy tym zabezpieczone przed zatrzaśnięciem.

Zatrzask balkonowy – zapobiega uderzaniu otwartych drzwi balkonowych o ościeżnicę. Po wyjściu na zewnątrz – zamykamy drzwi, pociągając za specjalny uchwyt, i zatrzask utrzymuje skrzydło. Drzwi otworzą się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz. Dla balkonów i tarasów – idealne rozwiązanie.

O CO WARTO ZAPYTAĆ PRODUCENTA I SPRZEDAWCĘ OKIEN?

1. Czy oferowane wyroby mają stosowne aprobaty i certyfikaty?
2. Czy firma dysponuje serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym i jakie są warunki gwarancji?
3. Jak długo firma działa na rynku?
4. Jakie doświadczenie ma ekipa montażowa, która wymienia okna?
5. Czy firma może pochwalić się pozytywnymi opiniami na temat ekipy montażowej?
6. Jak długo ekipa montażowa działa w obecnym składzie?

 

O CZY MUSIMY PAMIĘTAĆ KUPUJĄC OKNA?

Właściwie dobrać wymiary okien do wymiarów istniejących lub planowanych otworów, wymianę okien zlecić wykonawcy, który zagwarantuje nam właściwe osadzenie ich i uszczelnienie (zdecydowanie preferowany jest system pięciokomorowy), zadbać, by wykonawca dostarczył nam instrukcję oraz udzielił gwarancji na przeprowadzone roboty.

Na podstawie 39 opinii
Rafał Brojek
Rafał Brojek
2021-11-16
Najlepszy w Łukowie !!!
skorpionktw1973
skorpionktw1973
2021-10-08
Super firma, profesjonalne podejście do klienta. Polecam
Damian Domański
Damian Domański
2020-10-29
Solidna firma. Polecana przez moich znajomych. Chyba się skusze na ich ofertę.